گفتگو

image_pdfimage_print

گفتگو: حجه الاسلام مرتضی صفائیان

برای آشنایی با امام جماعت جوان روستای زرقان به ادامه مطلب بروید…گفتگو: حجه الاسلام مرتضی صفائیان

در راستای مصاحبه های سایت زرقان۲۰ با چهره ها و شخصیت های تأثیر گذار در روستای زرقان ،این بار به سراغ حجه السلام صفائیان آمدیم،روحانی جوان وپرنشاطی که پس از ورود به روستای زرقان تا حدودی اجرای برنامه های فرهنگی روستای زرقان را متحول کرد.

در خدمت حاج مرتضی صفائیان هستیم تا برای خوانندگان سایت زرقان۲۰ از تجربه زندگی در روستای زرقان بگوید.

*سلام علیکم

-سلام علیکم و رحمه الله

*حاج آقا کمی از خودتان بگوید؟

بسم الله الرحمن الرحیم.

sheikh safa2

بنده مرتضی صفائیان اَوَندری متولد روستای اَوَندر بخش کوه سرخ از توابع شهرستان کاشمر هستم،متولد ۱۵/۹/۱۳۶۵ ،در خانواده ای بزرگ شدم که پدرم از رزمندگان دوران دفاع مقدس وهمچنین برادرانی دارم که الحمدولله خداوند عنایت فرموده همه از عاشقان و محبین اهل بیت و دوستان علی ابن ابی طالب هستند، خدا را شاکرم که در این خانواده بزرگ شدم ، و دوران تحصیلات کلاسیک دوره ابتدایی و راهنمایی را در روستای اوندر در محضر معلمان و اساتید گذراندم ، سیکل را که گرفتم در حوزه علمیه کاشمر در سال ۸۰-۸۱مشغول به تحصیل شدم و ادامه دروس حوزوی را در مشهد خواندم

-چی شد که تصمیم گرفتید طلبه شوید ؟آیا فرد خاصی مشوق شما بود؟

*اولاً علاقه شخصی که بنده خودم داشتم ، دوماً پدرم هم مرا به این امر تشویق کرد به سربازی امام زمان (عج)،آنها خواهان این بودند ما طلبه شویم .البته ؛من تنها که در خانواده نبودم ، داداش بزرگترم محمد آقا را هم تشویق کردند ،حالا قسمت نشد ایشون طلبه بشه ،این شد که ما در زمره سربازان امام زمان (عج) قرار گرفتیم.

-حاج آقا صفائیان چرا زرقان را برای تبلیغ و زندگی انتخاب کردید،قبلا در باره زرقان اطلاعاتی داشتید یا نه ؟

*خدا خواست ،شنیده بودم از زرقان و یکی دو بار هم به زرقان آمده بودم اما قصد تبلیغ در زرقان به فکرمان خطور نکرد ،همه اینها امور الهی است .

-با توجه به اینکه امور فرهنگی بخشی از فعالیّت های شماست ،وضعیّت فرهنگی روستای زرقان را در ابتدای ورودتان و حالا بعد از یکسال که از حضورتان در زرقان می گذرد چگونه ارزیابی می کنید؟

sheikh safa

*همون لحظه ورود ما به زرقان هم خوب بود ، الآن هم الحمدولله خوبه،اینکه ما بگیم بهتر شده ، بیشتر تعریف از خودمونه،الحمدولله زرقان از نظر فرهنگی خوبه ، ان شاالله بهتر هم بشه ،

-برنامه هایی که در یکسال گذشته در روستای زرقان اجرا کرده اید ، تا حدودی برای مردم تازگی داشته ،شما خودتان آیا از عملکردتون راضی هستید یا نه؟

*چند شب پیش از اکبر عبدی در برنامه تلویزیونی پرسیدندشما چه نمره ای به خودتون می دهید گفت :۱۲،گفتند چرا ۱۲،گفت ، همین که نمره قبولی بگیریم خوبه، از این که تو این یکسال تونستم دل مردم رو به دست بیارم و قدمی در راه اهل بیت و معارف اهل بیت برداشتیم خدا را شاکریم. امّا کوتاهی و نواقصی هم متأسفانه زیاد داشتیم ، ان شاالله خلاءهای موجود را بتونیم پر کنیم ، و قدم های مؤثرتری در پیشبرد امور روستا برداریم .

– در روستای زرقان نهادهای فرهنگی دیگر هم هستند ،آیا در راستای فعالیّت شما ، هماهنگ بوده اند ؟یا مانع فعالیّت شما شده اند ؟ آیا در اجرای برنامه های شما به شما کمک می کنند یا نه ؟

*این سؤال رو اگر جواب بدیم شاید برای برخی از خوانندگان سایت زرقان۲۰ ناراحت کننده باشد

– شما نظر خودتون رو بگید؟

* من همیشه حرف حق را می زنم و کار به کسانی هم که ناراحت یا خوشحال می شود ندارم ، من واقعیّت را در زرقان میگم ، متأسفانه در زرقان چه نهادهای فرهنگی و چه نهادهای دیگر روستا،اون همکاری لازم رو نداشتند، متأسفانه ما حدود یکسال و ۱۵ روزه در زرقان ساکن هستیم ،هنوز شورای اسلامی روستا جلسه ای درست و حسابی نگرفته که بنده در اون جلسه حضور داشته باشم، یا از بنده دعوت بشه که بتونم بعضی از مشکلات زرقان را در حد توان در جریان قرار بدم ، البته در جریان بعضی از مشکلات هستم امّا بشه با همکاری در این جلسات این مشکلات را مرتفع کرد. اتحاد نهادها و مسؤلین ضعیف بوده،تا خداوند توفیق عنایت نکند ،اتحاد و همدلی نه در روستای زرقان، بلکه در رده های بالاترهم محقق نمیشه و هیچ امری که اجرا نمی شود

دست در دست هم دهیم به مهر         میهن خویش را کنیم آباد

– در یکسال گذشته شاخص ترین و مستمرترین برنامه ای که اجرا کردید چه بوده است؟

* زیاد بوده برنامه های فرهنگی ورزشی در مدارس واحترام گذاشتن به جوانان نوجوانان و حضور در نماز جماعت ، برنامه قرائت قرآن هر شب با ترجمه بعد از نماز مغرب و عشاء ،و یکی از کارهایی که خودم هم خوشحالم از اجرای آن واستقبال هم شد ، برنامه است که به نام مؤسسه ی فرهنگی هنری الغدیرکه جمعه شب ها برگزار کردیم با حدود۲۰نفراز زوج های جوان که الحمدو لله حدود یکسال است تا الآن نیز ادامه دارد در این جلسه ما تلاوت آیات نور،زیارت عاشورا،با این گروه قصد داریم برخی از مشکلات روستا را حل کنیم رسیدگی به مدارس و سر زدن به مدارس ،روزهایی که معلمان سر کلاس نمی آیند ،ما به جای آنها سر کلاس می رویم و امور احکام و معرفتی را راهنمایی می کنیم ،

-کدام یک از مدارس با شما همکاری بیشتری داشته است؟

* مدارس بیشتر از نهادهای فرهنگی همکاری داشته اند،نمی شه بگیم کدوم مدرسه بیشتر همکاری داشته ،

Ashora93 (9)

– رابطه شما با پایگاه بسیج چگونه بوده ؟

* پایگاه بسیج هم الحمدولله خوب بوده ، الآن یک شنبه شب ها یکی از کلاس های طرح صالحین را بر عهده داریم ، جلسه ای عمومی که همه قشرها و همه سن و سال ها در مسجد برگزار می شود

-سال گذشته شایعه ای شد که شما گفتید مردم زرقان آتش پرست هستند ، البته شما خودتان این نکته را تکذیب کردید، کمی از این مورد بگویید؟

* متأسفانه عده ای از کج فهم ها ،در یک جلسه ای می خواستند از این مطلب سوء استفاده کنند ، که به یاری خدا نشد،این طور که مطرح کردند، اصلاً چنین صحبتی نبود ، من در یکی از معابر این جور عرض کردم که متأسفانه عزیزان در بحث نماز جماعت کوتاهی می کنند ،گفتم در شب های زمستان ۱۵-۱۶ نفر دور آتش نشسته اند و به گپ و گفت می پردازند و نسبت به نماز هنگام اذان بی توجهند ، به ایشان گفتم اگر می خواهید موفق شوید خودتان و فرزندانتان به نماز جماعت و نماز اول وقت اهمیّت دهید، من بحث دم آتش نشستند رو که مطرح کردم ،یک تعداد از عزیزان قصد سوءاستفاده داشتند و گفتند حاج آقا گفته مردم زرقان آتش پرستند ، خواستند از آب گل آلود ماهی بگیرند که نشد الحمدلله و خدا ما را یاری کرد .

shab 6 moharam93 (2)

– رابطه شما با شورا و دهیاری جگونه است ؟

* نظر خاصی ندارم .

– کمی هم از زندگی شخصیتان بگویید ؟ شما متأهلید؟ آیا فرزند هم دارید؟

* بله ، الحمدولله یکی از نعمت های زندگیمان محمد طاها ،فرزندمان است که ۲سال و یک ماه دارد .

-آیا لباس روحانیّت تأثیر منفی یا مثبتی در زندگی شخصیتان داشته است؟

* بله لباس روحانیت هر چه برای ما داشته، مثبت بوده وخدا را شاکرم که این نعمت را به من داد.

– از همسرتان راضی هستید

* نمره بدم یا بله یا خیر ؟

– فقط بله یا خیر ؟

* الحمدلله بله

– آیا تا به حال همسرتان مانع از کارتان شده است ؟

* ما حق می دیم به همسرمان ،شده مثلاً ساعت ۱۲ یا ۱ نصف شب دنبال ما آآمدند تا بریم خطبه عقد بخوانیم یا تا پاسی از شب جلسه داشتیم ولی تحمّل کرده .

– پدر و مادرتان از شما راضی هستند؟

* بنده بعد از خدا هر چه دارم از پدرم و مادرم دارم، شرمنده ام که نمی توانم زحماتشان را جبران کنم . جا دارد از استاد حوزه کاشمر حضرت حجه الاسلام والمسلمین حاج آقا عربی که ایشون هم نقش بسزایی در جایگاه ما داشته است.

– سخن پایانی اگر دارید برای خوانندگان زرقان ۲۰ بفرمایید ؟

* اولاً به همه خواهران و برادران عرض می کنم که قدر خودمان را بدانیم، در مملکتی زندگی می کنیم که محبت علی(ع) و اولاد علی (ع) بر این مملکت سایه افکنده ،و مدال نوکری مولا علی (ع) به گردن همه ما آویخته شده .ان شاءالله قدر این نعمت رو بدونیم . دوماً شیعه بودن فقط به زبان نیست ، به عمل نشان بدیم ، خواهران و برادران ، برادران در بحث علوی ، وخواهران در بحث حجاب و عفاف فاطمی ، ان شاءالله بیشتر اهتمام بورزند .

* ما نیز به نوبه خودم در این یکسال و اندی که در خدمت اهالی خوب زرقان بودیم از ایشان تقدیر و تشکر می کنیم ، با همه کم و کاستی ها ما رو تحمل کردند و خداوند بر توفیقاتشون بیافزاید و همه ما رو در زمره رهروان علی (ع) ابن ابی طالب قرار دهد . ان شاءالله

والسلام و علیکم و رحمه الله و برکاته.

باتشکر از شما که وقت تان را در اختیار ما گذاشتید

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

چهارده − 1 =

theme