آزمون مهم شورای نگهبان

image_pdfimage_print

آزمون مهم شورای نگهبان

آزمون مهم شورای نگهبان

یک هفته از یکشنبه جنجالی و عبرت آموزِ بهارستان می‌گذرد و در آستانه هفته‌ای هستیم که CFT در دستور کار شورای نگهبان قرار می‌گیرد؛ در این بین عده‌ای در آب گل آلودِ مصوبات مجلس به دنبال ماهی می‌گردند.

روه دانشگاه خبرگزاری دانشجو؛ سارا عاقلی*: صبح یکشنبه ۱۴ مهر نه برای مجلس یک روز عادی بود و نه برای فعالین دانشجویی و دومین یکشنبه‌ای محسوب می‌شد که بهارستان، دانشجویان و طلاب را جلوی درب مردمی خود جمع کرده بود. تصمیم برای الحاق به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم یا CFT دستور جلسه مجلس بود که بعد از بار‌ها به تعویق افتادن و فشار‌های اجتماعی، زیر ذره بین منتقدین بررسی و تصویب شد.
CFT آخرین گام از ۴۱ بند FATF بود که دولت برای اجرایی کردنش نیاز به تصویب مجلس (و مراحل بعدی آن؛ تایید شورای نگهبان و تبدیل شدن لایحه به قانون) داشت و دارد. از مجموع این ۴۱ بند چهارتا از آن نیاز به تصویب مجلس داشت و دولت، همکاری در ۳۷ بند دیگر را داوطلبانه و به سرعت آغاز کرده بود.
این دقیقا همان نکته‌ای بود که جا داشت مجلس شورای اسلامی نسبت به آن از دولت سوال کند تا مشخص شود با اجرای ۳۷ بند چه میزان از گشایشی که انتظار می‌رفت؛ اتفاق افتاده و سپس به سراغ تصویب بند‌های باقی مانده برود. به گفته یکی از نمایندگان، بهارستانی‌ها در جریانِ دقیق اجرای این ۳۷ بند نیستند یا به عبارتی واضح‌تر دولت، روند موافقت و اجرای آن را برای مجلس شفاف نکرد، اما از مجلس، درخواستِ تصویبِ شفافیت چرخه مالی و بانکی کشور را داشت!
دولت در این باره مدعی بود که برای بهره‌مند شدن از عوایدِ برجامِ از دست رفته! که آمریکا یک طرفه از آن خارج شده بود؛ نیاز به همکاری با گروه اقدام ویژه مالی یا همان FATF دارد. در واقع، این شرطی بود که اروپا به منظورِ همکاری با ایران برای به جریان انداختن تجارت دوسویه گذاشته بود.
اروپایی که نگاهش به آمریکا مانند نگاه به برادر بزرگترِ خود است و منطقی‌تر بود هنگامی شرطش را می‌پذیرفتیم که از او نیز برای تعهداتش، الزام عملی گرفته باشیم.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

7 − شش =

theme