روستاي زرقان

انتقاد شدید اهالی از شورا و نهاد های مسئول در کنترل ورود گردشگر نماها به روستای زرقان ۱۵/خرداد/۱۳۹۵

image_pdfimage_print

ادامه مطلب…انتقاد شدید اهالی از شورا و نهاد های مسئول  در کنترل ورود گردشگر نماها به روستای زرقان  ۱۵/خرداد/۱۳۹۵

ورود گردشگر نماها و مشکلاتی که این افراد برای مردم روستا و باغات میوه اهالی ایجاد نموده اند، هرساله در فصل بهار و تابستان داد اهالی را در می آورد. گویا عدم برنامه ریزی مناسب از سوی مسئولین شهرستان و شورا ودهیاری روستا ، قصه ای پرغصه برای اهالی شده است.

کافی است برای آگاهی از برخی مشکلات ورود انبوه افرادی که برای تفریح چند ساعته خود زحمت چند ماهه کشاورزان روستای زرقان را به باد می دهند، پای درد دل اهالی بنشینی.

هفته ای که گذشت برای جویا شدن وضعیت اسفناک باغات روستای زرقان سری به رودخانه سرآسیا زدم

در مسیر جاده حجم ترافیک سنگین خودرو های افراد غریبه به گونه ای بود که لحظاتی مانع عبور خودرو من به سمت مقصد شد

وقتی به مقصد رسیدیم تعداد زیادی چادر مسافرتی و خودرو در کنار رودخانه و داخل رودخانه پارک بود

عده ای که معلوم نیست از کجا آمده اند با پررویی جالبی در میان باغات مردم پخش شده اند و بر این عقیده هستند که اینجا باغ نیست و جنگل است.

گروهی دیگر که در چهره شان قحطی زدگی را مشاهده می کنی از شاخ وبرگ درختان بی زبان مردم بالا می روند و همچون ملخ های آفریقایی میوه درختان را را همراه با شاخ وبرگ آن صاف می کنند، البته عده ای هم بودند که کمی انصاف داشتند و با خود کیسه پلاستیکی آوردن بودند و میوه درختان را می چیدند ولااقل کمتر شاخ وبرگ درختان را می شکستند.

عده ای دیگر خودروهای خود را در داخل رودخانه می شستند و کوته بینانه شاید با خود می گفتند محیط زیست یعنی چه؟

در گوشه ای دیگر از سر آسیا حدود ۱۰ الی ۱۵ نفر جوان ۱۶ تا ۱۸ ساله را دیدم که با وضعیت نامناسب پوشش چادری برپا کرده وبساط منقل وتریاک و سیخ وشیره خود را برپا نموده بودند،جلو رفتم و از ایشان پرسیدم اهل کجایید؟ یکی از آن گفت روستای …..

متأسفانه ورود افراد لاابالی در روزهای تعطیل و یا در هنگام غروب خورشید با چهره هایی پوشیده و مسلح به سلاح سرد دغدغه ی دیگری است برخی اهالی از آن می گویند،

سیدمحمد زرقانی می  گوید : نزدیک غروب آفتاب در حال آبیاری زمینم در سرآسیا بودم که ۸ نفر جوان روپوش دار از سمت پودر  به سمت من آمدند، هنوز مرا ندیده بودند که در سر راه خود  هر درختی را که می دیدند  را غارت می کردند، ابن افراد به درخت گوجه سبزی رسیدند  تا جایی که توانستند خوردند و جمع کردند و شاخ برگ درخ را هم در هم شکستند. به نزدیک من که رسیدند با بی توجهی به من از داخل زمین من که تازه آب داده بودند رد شدند ، به آنها گفتم لا اقل از کنار زمین عبور کنید،اینجا گِل است، یکی از آن ها گفت عیبی ندارد ما را چیزی نمی شود.

عده ای دیگر که با خانواده خود آمده بودند ، با خودم گفتم لااقل این افراد به خاطر حفظ حرمت خانواده خود مراقب خواهند بود تا به زمین و درختان اهالی خسارتی وارد نگردد: اما از گفته خود پشیمان شدم ، زیرا این افرادی که برخی از آن ها نیز از افراد سرشناس گویا هستند، فرزندان وهمسران خود را در میان باغات مردم رها کرده تا با دست رنج اهالی روستای زرقان تفریح کنند. اینجا از نظر گردشگر نما ها، زرقان نیست بلکه این قطعه ای از جنگل های رها شده در زیر پای مسئولان است که روستای زرقان را منطقه ی گردشگری اعلام کرده اند(مسئولینی که از کیسه خلیفه بخشیده اند)

 

آیا وضعیت گردشگری ساماندهی خواهد شد؟

پنج شنبه شب ۱۳/خرداد ماه /۹۵  عده ای از اهالی از شورا خواستند تا مانعی بر سر راه ورود این افراد ایجاد نماید

حالا گویا زمزمه هایی وجود دارد که شورا با کمک اهالی  قصد دارند با مجوز شورای تأمین شهرستان کمی این بی سروسامانی را سر وسامان دهند.

باید صبر نمود تا ببینیم آیا شورا کاری از دستش ساخته است؟یا باید اهالی خود تقسیم کار کنند و روزهای تعطیل بر سر باغات خود حاضر گردند.

۷ دیدگاه

 1. با سلام
  ممنون از پیگیری موضوع اسفناک گردشگری در روستای زرقان , اینجانب به عنوان یک زرقانی از این وضعیت بسیار ناراحت هستم . امیدوارم مسولین , شورای و دهیار محترم و همت خود اهالی هرچه سریعتر این مشکل برطرف گردد .

 2. سلام ممنون از انتشار مطلب انتقادییتان
  راستش را بخوای همه ی اینها زیر سر شوراهایی هست که منفعت طلب بودند و هستند افرادی که مس خواستند بحساب خودشان را معروف کنند همانهایی که از امدن غریبه های بی نام و نشان سود انچنانی در مغازه هایشان و جیبهایشان می برند
  البته از طرفی هم خود مردم مقصرند همانها که وقتی انتخابات شوراها می شوند بدون هیچ تفکری فقط بخاطر اینکه سر زبانها انداخته اند با شانتاژ و که مثلا ……………………………………………………………………………………………………..
  من معتقدم همه این باقیات المفسدات زیر سر چند شورایی است که قبلا این طرح ها را ریختند و پای این افراد نابهنجار را به زرقان باز گردند …………………………………………………………………………….
  ………………………………………………………………………………………………………………………………………….
  البته باز هم مسئولین و نهادهای مسئول مسئولند دادستان محترم فرماندار محترم بخشدار محترم نیروی انتظامی محترم همه و همه مسئولند و ان شاء الله در قیامت پاسخگوی مثقال ذره شراً یره خواهند بود.

  • سلام دوست گرامی، قسمتی از متن نظر شما به دلیل توهین و خطاب قراردادن افراد خاصی، طبق اصل حفظ حریم خصوصی افراد در سایت حذف گردید

 3. باتشکراز مدیریت محترم سایت زرقان ۲۰ ..موضوع هجوم افراد غریبه ویا ورود افراد بصورت توریست از سال ۸۹ مورد بحث بوده راهکارهای لازم تدوین وقرار برپیگیری گردید شکی وجود نداشت که سالهای آینده زرقان دچار این بحران خواهد شد وبه تنهایی شورای اسلامی امکان ساماندهی همه نیازهای زرقان نخواهد بود وبه همین دلیل نخبگان فرهنگی و اجتماعی واقتصادی زرقانی مصمم به تاسیس موسسات شدند که متاسفانه بی مهری وعدم همکاری وگاهی مخالفت تعدادی از دوستان دست اندرکار زرقان تاکنون با تمام تلاشهای که انجام گرفته نتیجه قابل توجهی ازفعالیت موسسه فرهنگی غدیرو تاسیس موسسه توسعه و عمران دیارزرقان حاصل نگردیده است به امید آن روزی که هر زرقانی با اعتماد بنفس در حفظ تضمین شآن خود وباعشق به زادگاهش یک قدم در راه موضوعات فرهنگی و اجتماعی واقتصادی که نیاز امروز زرقان است بردارد باارادت لطیف زاده خدمتگذار موسسات زرقان

 4. آفرین مدیر سایت زرقان۲۰،به خوب نکته اشاره کرده ای، تا زمانی که شورا ودهیاری روستا اهمیتی برای این موضوع ومشکل قائل نشوندو تا زمانی که این فکر در بین شورا ها و دهیاری وجود داشته باشد که نمی توانیم این معضل اجتماعی را حل کنیم یا نمی توانیم جلو ورود گردشگر نما ها را بگیریم ، وضعیت به همین صورت قاراش میش خواهد ماند.باید فکر واندیشه ای نو برای حل این موضوع باشد تا لااقل این معضل را به فرصتی برای اهالی تبدیل کنیم

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

14 + 13 =

theme